PARABENLER NEDİR? ZARARLARI NEDİR?


Beni ve blogumu takip edenler Paraben içeren ürünlere karşı olduğumu bilirler peki neden? Günümüzde pek çok marka halen Paraben içerikli ürünler üretmeye ve tüketicilerine sunmaya devam ediyor,bunlar arasında dünya markaları olduğu gibi Türkiye'de üretilen pek çok kozmetik markasındada hatta bebek ,çocuk ürünlerinde bile paraben vb.zararlı maddeler bulunuyor.
Peki uzmanlar parabenin zararları konusunda neler diyor ;Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta Ev temizlik ürünlerinde, parfümlerde, kırtasiye malzemelerinde, hatta ilaçlarda, yiyeceklerde ve içeceklerimizde bulunan binlerce katkı maddesinin insan sağlığına olan zararları her geçen gün daha iyi anlaşıldığını söylüyor ve Bunlardan biri de paraben!

Parabenin sağlığa zararları
Parabenler başta şampuan, sabun, krem gibi kozmetik ürünler olmak üzere bir çok ilaca mikrop ve mantar üremesini önlemek için eklenen bir grup kimyasal maddedir. Bunlar özellikle banyo gibi rutubetli ve sıcak ortamlarda bulunan ürünler için uygundur.
70 seneden beri şampuan, maskara, fondöten, losyon, saç boyası gibi pek çok kozmetik üründe kullanılan parabenlerin başlıcaları metil-paraben, etil-paraben, butil-paraben, propil-paraben ve izobutil-parabendir. Birçok üründe daha düşük dozlar kullanabilme amacıyla birkaç paraben bulunur.
Duyarlı insanlarda deride kızarma, kaşınma gibi alerjik tepkilere yol açabileceği gibi derinin erken yaşlanmasına ve DNA’ da hasara da sebep olabileceği bilinmektedir.
Parabenlerin en çok korkulan etkisi meme kanserine yol açma riskidir. Bir araştırmada 20 meme kanseri dokusunun 18’ inde gram başına 20 nanogram paraben olduğu gösterilmiştir. Bazı paraben türlerinin hayvan deneylerinde hafif derecede de olsa östrojen benzeri etkilerinin olduğunun anlaşılmasıyla bu kimyasalın meme kanserine sebep olabileceği iddiaları artmıştır.
Parabenlerin erkeklerde sperm sayısını ve testosteron salgısını azaltabileceğini gösteren araştırmalar da vardır.Meme kanserlerinin çoğunun memenin üst dış kadranında ortaya çıkmasının da koltuk altına uygulanan kozmetiklerde bulunan parabenler yüzünden olabileceği ileri sürülmüştür.Northwestern Üniversitesinin 2004’ de yaptığı bir araştırma koltuk altına sıkılan deodorant ve ter önleyicilerin çok sık kullanılmasının erken yaşta meme kanseri riskini artırabileceğini ortaya koymuştur. Danimarka’ da gönüllü gençler üzerinde yapılan bir çalışmada ise paraben ihtiva eden losyonların deriye sürülmesinden birkaç saat sonra bu maddenin kana ve idrara geçtiğinin gösterilmiş olması da parabenlerin sağlığımızı etkileyebileceğine işaret eder.EWG’ nin (Çevre Çalışma Grubu) bir araştırması modern insanın günde ortalama 9 çeşit kişisel bakım ürünü kullandığını ve bunların çoğunda paraben bulunduğu dikkate alınacak olursa birçok insanın yüksek miktarda parabene maruz kalmasının muhtemel olduğunu göstermektedir.Tüm dünyada etkili ve ucuz oldukları için yaygın olarak kullanılan parabenlerin kanser yaptığına dair kesin delil olmamakla beraber bu kimyasalların yüzde 100 emniyetli olduğunu söylemek de mümkün değildir.Amerikan Milli Kanser Enstitüsü parabenlerin meme kanserine sebep olduklarını gösteren yeterli bilgi olmadığı ama bu ilişkinin daha geniş gruplarda ayrıntılı olarak araştırılması gerektiği kanaatindedir.
İçeriğinde bol miktarda paraben kullanan bir markada güzellik uzmanı olarak çalışan arkadaşım yaklaşık 8 aydır tedavi görüyor , parabenle ilgilimidir bilinmez ama her gün paraben içeren ürünler kullanarak yoğun makyaj yapmak zorunda kaldığı için belki de yıllar içinde etkiler ortaya çıktı.
Günümüzde paraben içermeyen ,doğal,kaliteli ve fiyat olarak ta paraben içeren ürünlerden daha uygun fiyatlı ve sağlık açısından risk olmayan ürünleri kullanmak varken neden zararlı,kimyasal ve yıllar içerisinde nelere neden olabileceğini bilmediğimiz ürünleri tercih edelim
Kendinizi önemseyin ve her zaman doğal ürünleri tercih edin sevgilerYorumlar